Trudne dzieje mojej Ojczyzny

- jednodniowa patriotyczna wycieczka do Warszawy

Dnia 29 czerwca 2019 roku 50-osobowa grupa mieszkańców miedzeńskiej parafii - zarówno młodzież, jak i dorośli - wraz z Księdzem Piotrem Karwowskim uczestniczyła w projekcie "Trudne dzieje mojej Ojczyzny - jednodniowa patriotyczna wycieczka do Warszawy". Przedsięwzięcie zostało w przeważającej części sfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Po przejeździe do stolicy autobusem, około godziny 10:00 rozpoczęliśmy zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego. Była to znakomita okazja do zapoznania się z wojskową historią naszego państwa - od X wieku, przez m.in. czasy królów Batorego i Sobieskiego, aż po współczesność. W muzeum można było podziwiać ogromną ilość eksponatów, głównie broń palną i białą, umundurowania, zbroje czy też sprzęt wojskowy, w tym także ciężki - pojazdy, broń pancerną i lotnictwo na zewnętrznej ekspozycji muzeum.

Następnie przeszliśmy do Muzeum Katyńskiego w Cytadeli, gdzie zapoznaliśmy się z martyrologią narodu polskiego na Wschodzie po 17 września 1939 roku. Z całej wycieczki, ten właśnie punkt był najtrudniejszy i najbardziej poruszający ze względu na bolesny aspekt historii ludobójstwa poruszanej w muzeum. Równocześnie jednak - był niezwykle pouczający, zwłaszcza dla młodzieży. Dużą część eksponatów stanowiły rzeczy osobiste ludzi zamordowanych podczas zbrodni katyńskiej, takich jak nieśmiertelniki, figury szachowe, różańce, czy grzebienie.

Kolejnym miejscem był X Pawilon Cytadeli Warszawskiej stanowiący Muzeum Niepodległości. Jest to również miejsce opowiadające martyrologię narodu polskiego - tę z czasów zaborów. Przybliżone tam zostały wybitne postacie z tego okresu, takie jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Romuald Traugutt, Honorat Koźmiński, Stanisław Brzóska i inni będący więźniami w cytadeli. We wszystkich muzeach towarzyszył nam licencjonowany przewodnik.

Około godziny 16:00 zjedliśmy wspólnie obiad, następnie przejechaliśmy w okolice Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie mieliśmy czas wolny. Młodzież oraz osoby chętne mogli obejrzeli najważniejsze punkty placu, takie jak: Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej, Pomnik Prezydenta Kaczyńskiego, Pomnik Marszałka Piłsudskiego, Krzyż Papieski i Grób Nieznanego Żołnierza. Tym razem w rolę przewodnika wcielił się Ksiądz Piotr opowiadając historię powstania każdego z monumentów szczególnie Grobu Nieznanego Żołnierza i spoczywającego w nim 14-letniego ochotnika w maciejówce - bezimiennego obrońcy Lwowa.

O 19:30 udaliśmy się do Teatru Narodowego na spektakl "Ułani". Podczas powrotnego kursu autobusem do Miedzny, zorganizowany został konkurs SMS-owy. Podczas którego padły pytania związane z wycieczką (np. po którym powstaniu wybudowano Cytadelę w Warszawie). Cztery osoby, które udzieliły najszybciej prawidłowych odpowiedzi na pytania otrzymało nagrody ufundowane przez Księdza Piotra. Nagrody otrzymali: Krzysztof Kowalski, Michał Dżbik, Marta Jednorałek oraz Alicja Zembrowska.

Cała wycieczka z pewnością poszerzyła wiedzę uczestników na temat historii Polski i naszego narodu, a szczególnie trudnych momentów naszych dziejów. Dziękujemy pani Bożennie Kopani za przygotowanie oferty, sprawozdania, złożenie wniosku, administrację i księgowość związaną z projektem. Wyjazd na pewno pozostanie wszystkim na długo w pamięci.

M. J.